درباره پایگاه  اضافه کردن به علاقه مندیها  نقشه سایت  صفحه اصلی
 

صفحه اصلی>چشمه چشمه زندگی


چشمه چشمه زندگی

۲۱

عبادت تشریعی و تکوینی

عبادت دارای دو لحاظ تکوین و تشریع است. عبادت تکوینی در مرتبهٔ نزول است که همهٔ هستی به اجبار در عبادت هستند؛ چرا که همه ظهور حق تعالی می باشند و میان هیچ یک از پدیده ها خواه کافر باشند یا مؤمن، تفاوتی در این عبادت و بندگی نیست. اما عبادت تشریعی، نه سیری نزولی، که بر شدنی صعودی است که با پذیرش مراتب طبیعی عالم و توحید چیره بر آن به اراده و اختیار شکل می پذیرد و بنده را تا مراتب عالی کمال پیش می برد به گونه ای که بنده می تواند آیینهٔ ایزدنما گردد.


۲۲

فطرت خداپرستی

انسان‌ها به طور فطری خداطلب و خداجو هستند و به صورت فطری می خواهند خدایی را که می جویند عبادت کنند، بر این اساس است که اگر کسی پیامبری را به خود نبیند تا راهنمای او در عبادت باشد، برای خویش خدایی می سازد تا او را عبادت کند که ممکن است عقل وی او را به خدای حقیقی رهنمون شود و ممکن است به خدایگان پرستی بیالاید و پرستش بت‌ها رو بیاورد.


۲۳

رسم بندگی

انسان رسم بندگی را بداند، خداوند رسم بنده پروری را خوب می داند.


۲۴

محدودیت عمل و گستردگی نیت

عمل تنها یک نمود و یک هیأت در خارج دارد اما نیت می تواند شکل‌های گوناگون و بی نهایتی داشته باشد دو رکعت نماز را می توان برای همهٔ پدیده های هستی خواند یا برای همهٔ اسیران یا برای مردم یک روستا یا برای اموات.


۲۵

ادب در مقابل حق

حضور در برابر پروردگار آدابی دارد که با ادب عقلایی برابری ندارد. کسی که می گوید من همان‌طور که در حضور خلق پا دراز نمی‌نمایم، در حضور خداوند نیز شرم دارم پای خود را دراز کنم، غافل است از این که ایستاده بودن وی در مقابل خداوند نیز با این ملاک، بی ادبی است و افقی یا عمودی بودن وی تأثیری برای خداوند ندارد که به قیومیت خود در هر جایی حاضر است.


۲۶

نماز دنیا

نماز تکلیفی دنیوی است و در عوالم دیگر از آن خبری نیست به عکس معرفت و حقیقت عبادت و بندگی که در تمامی عوالم وجود دارد.


۲۷

ترازوی عمل

هم اینک ترازوهای بسیاری در شکل های مختلف و با کاربردهای گوناگون اختراع شده است به گونه ای که برای فشار خون، سنجش چربی، قند و دیگر امور نیز میزانی وجود دارد. انسان می تواند در آینده ترازوها و میزان هایی برای ارزش های شرعی اختراع نماید و ارزش کردارهای خود مانند صلوات یا نمازهای مستحبی را با آن بسنجد و به صدق ثواب هایی که در کتاب‌های روایی برای این کردار گفته شده است برسد و ارزش بندگی را نیز محاسبه نماید. . .


۲۸

شب برای بیداری

شب برای آن نیست که به تمامی خوابیده شود، بلکه تنها باید پاسی از شب که سر شب است را خوابید و در غیر این ساعت، اصل بر بیدار بودن است. قرآن کریم می فرماید: «قُمِ اللَّیلَ إِلاَّ قَلِیلاً». بنابراین بیش‌تر شب را باید بیدار بود و کمی از آن را خوابید. البته این اصل برای آنان است که ظرفیت بالایی برای پذیرش رحمت های شبانهٔ الهی را دارند.


۲۹

اثر روزه

روزه سبب زیبایی جسمانی می شود و چهره را نورانی و شاداب می نماید. آیت اللّه مرعشی نجفی رحمه الله شاگردی داشتند که در طول سال روزه بود. وی وقتی در کنار ایشان می نشست، مراجعان که برای پرداخت وجوهات مراجعه می کردند ایشان را به جای آقای مرعشی اشتباه می گرفتند. وی پدربزرگ شهید مفتح بود که طول سال را روزه می گرفت و همین امر سبب شده بود در پیری چهره ای زیبا و نورانی داشته باشند.


۳٠

حکمت چرخش روزه

روزه افزون بر فواید معنوی و نیز جسمی که در بدن بر جای می گذارد، نوعی ریاضت به شمار می رود. ریاضتی که به سبب مطابقت با ماه قمری چرخش دارد و بدن را در وقتی معین به آن عادت و سازگاری نمی دهد و هم در اعتدال بهاری با هوای لطیف و زنده کننده ای که دارد و هم در اعتدال پاییزی با هوای خشن و خشک کننده ای که دارد و هم در روزهای کوتاه زمستان و هم روزهای بلند تابستان چرخش دارد..


صفحات:صفحه قبلصفحه بعد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام(مدّظلّه العالی) |صفحه اصلیصفحه اصلی  نقشه سایتنقشه سایت  آر اس اس آر اس اس  پادکست پادکست  پخش آنلاین دروس پخش آنلاین دروس  درباره پایگاهدرباره پایگاه

copyright 2007-2013 تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام (مدّظلّه العالی) می باشد و استفاده از مقالات ، کتاب ها و... با ذکر منبع بلامانع است