درباره پایگاه  اضافه کردن به علاقه مندیها  نقشه سایت  صفحه اصلی
 

صفحه اصلی>چشمه چشمه زندگی


چشمه چشمه زندگی

۳۱

بهترین شیوهٔ نذر

کسی که می خواهد نذر کند بهتر است آن را مشروط بر برآورده شدن خواستهٔ خود نکند؛ چرا که نباید کرم خداوند را مشروط نمود. بهتر است انسان نذر خویش را بدون برآورده شدن حاجت خود ادا کند و دل به رضایت خدا بندد و هرچه او برای وی تقدیر کرده است را خوش بداند.


۳۲

شرط اصلی عبادت

عمده ترین شرط عبادت نه تحصیل طهارت ظاهری است که نبود استکبار است.


۳۳

استجابت دعا

خداوند در قران کریم به صورت مطلق می فرماید دعا نمایید تا خواستهٔ شما را اجابت نمایم: «ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکمْ». باید توجه داشت تمامی دعاهای بندگان پذیرفته شده است اما برخی از آن در دنیا برآورده می شود و آن‌چه دنیا قابلیت تحقق آن را ندارد در آخرت مستجاب می گردد.


۳۴

تعقیبات نماز

تعقیبات نماز، دعا خواندن در پی نماز نیست، بلکه نگرشی تازه به نماز است.


۳۵

علوم قرآنی

علوم قرآنی را باید از خود قرآن کریم یافت و آن را قرائت نمود که بهترین و برترین کتاب است.


۳۶

قرآن کریم و تحصیل دانش

در قرآن کریم هر چیزی هست. قرآن کریم بهترین منبع برای تحصیل دانش های تجربی و کسب قدرت مالی با انتقال فن آوری های به دست آمده از آن است اما ما از آن هیچ استفاده ای نمی بریم.


۳۷

نسیم قرآنی و فیض همگانی

قرآن کریم همانند نسیم است که به هر کسی بهره می رساند. آن که بیدار است از این نسیم الهی بسیار فیض می برد و آن که خواب است نیز از آن بی نصیب و بی بهره نیست و از خنکای لذت آور آن به بهجت می آید و مشعوف می شود.


۳۸

محکم و متشابه

هیچ یک از آیات قرآن کریم برای صاحب بصیرت از متشابهات نیست و تمامی آیات قران کریم محکم است. کسی در معنای آیه شبهه دارد که چشمی ضعیف داشته و در دانش ناتوان باشد. برای اولیای الهی هیچ آیهٔ متشابهی در قرآن کریم وجود ندارد..


۳۹

نسخهٔ درمان بیماری های روانی

امروزه ارزش کار پزشکان به چشم می آید و اگر آنان یک ماه اعتصاب نمایند، آمار مرگ و میر بسیار بالا می رود اما نه امراض روحی به چشم می آید و نه کسی در پی درمان آن است و نه درمان‌گری برای آن می توان سراغ داشت. اگر ذکرهایی که در قرآن کریم وجود دارد مورد شناسایی قرار گیرد، بسیاری از بیماری های روانی با آن قایل علاج و درمان است. البته، روزی دنیا شاهد این معنا خواهد بود و مراکز درمانی ویژه ای که ذکر قرآنی می دهند تأسیس خواهد شد. مراکزی که تخصص بالایی را می طلبد و هر کسی نمی تواند به راحتی به عنوان درمان‌گر به آن راه یابد.


۴٠

انزال و تنزیل قرآن کریم

نزول قرآن کریم دارای دو مرحلهٔ انزالی و تنزیلی است. انزال که در سورهٔ قدر آمده است: «إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیلَةِ الْقَدْرِ»، امری مربوط به باطن است و بدون واسطه و دفعی است و تنزیل مربوط به ظاهر است که با واسطهٔ جبرائیل و به تدریج در طول زمانی دراز محقق شده است؛ چنان که می فرماید: «وَقُرْآَنا فَرَقْنَاهُ لِتَقْرَأَهُ عَلَی النَّاسِ عَلَی مُکثٍ وَنَزَّلْنَاهُ تَنْزِیلاً».


صفحات:صفحه قبلصفحه بعد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام(مدّظلّه العالی) |صفحه اصلیصفحه اصلی  نقشه سایتنقشه سایت  آر اس اس آر اس اس  پادکست پادکست  پخش آنلاین دروس پخش آنلاین دروس  درباره پایگاهدرباره پایگاه

copyright 2007-2013 تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام (مدّظلّه العالی) می باشد و استفاده از مقالات ، کتاب ها و... با ذکر منبع بلامانع است