درباره پایگاه  اضافه کردن به علاقه مندیها  نقشه سایت  صفحه اصلی
 

صفحه اصلی>چشمه چشمه زندگی


چشمه چشمه زندگی

۴۱

سنت؛ مبیّن کتاب

قرآن کریم کاستی ندارد تا نیاز باشد سنت آن را کامل کند؛ بلکه سنت معلم کامل و شارح آن است برای کسانی که قدرت دریافت و تبیین ظرایف قرآن کریم را ندارند. .


۴۲

نفی تفسیر خانگی

بهترین شیوهٔ تفسیر قرآن کریم این است که مجمعی بین المللی از دانشمندان متخصص و سرشناس رشته های گوناگون علمی بدون ملاحظات سیاسی و بدون نگاه به کفر و ایمان آنان و با صرف نگاه علمی دعوت شوند تا هر گروه از آنان، آیات مربوط به رشتهٔ خود را بررسی و تحقیق نمایند و علوم گوناگون تجربی و فرامادی را از به دست آورند. کسی با نشستن در گوشهٔ خانهٔ خود و نوشتن تفسیر فردی راه به جایی نمی برد و تفسیری که ارایه می دهد در شأن قرآن کریم نیست. .


۴۳

گفتمان ادیان

قرآن کریم معجزهٔ جاودان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است اما در این زمان در صورتی می توان این ادعا را ثابت نمود که به میدان مباحثه آید و با دیگر کتاب های آسمانی گفتمان علمی داشته باشد. نظام اسلامی باید همان‌گونه که قرآن کریم را در رشته های علمی مرتبط مانند تفسیر تدریس می نماید، باید دیگر کتاب‌های مقدس ادیان را تدریس نماید و چنین نباشد که پشت درهای بسته از عقاید خود تبلیغ و تمجید کند و کسی را برای مناظره و گفت و گو به درون راه ندهد.


۴۴

کتاب ذکر

یک از نام‌های قرآن کریم «ذکر» است؛ چنان که می‌فرماید: «کذَلِک نَقُصُّ عَلَیک مِنْ أَنْبَاءِ مَا قَدْ سَبَقَ وَقَدْ آَتَینَاک مِنْ لَدُنَّا ذِکرا». ذکری بالاتر از قرآن کریم نیست: «وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآَنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلاَّ خَسَارا». تمامی آیات قرآن کریم ذکر است و می‌توان هر یک را برای تحقق چیزی ذکر قرار داد.


۴۵

اقسام مرگ

مرگ سه نوع است: مرگ طبیعی، اخترامی و اختیاری. سبب مرگ طبیعی طبیعت ناسوتی است. نفرین، آه مظلوم یا ظلم و مانند آن نیز سبب مرگ غیر طبیعی یا اخترامی است. مرگ با قتل، شهادت و سم نیز از اقسام مرگ اخترامی است. سبب مرگ اختیاری نیز خود شخص است و هر زمان که دوست داشت، عزراییل به سراغ وی می آید. در مرگ اختیاری، فرد عزراییل را به ارادهٔ خود می خواند. برخی از مرگ‌ها را می شود با دارو به تأخیر انداخت. مرگ بعضی نیز علاج دارویی ندارد و فقط با دعا و ذکر می شود آن را برطرف نمود. این اختلاف ها در خود مرگ است. مرگی را که با دارو درمان‌پذیر است خداوند، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و فرشتگان الهی تصویب و تأیید کرده اند و مرگ علاج ناپذیر با دارو را اموری مثل دنیا و طبیعت مهر نموده است، نه خدا، انبیا یا فرشتگان. چنین مرگی فقط با دعا به تاخیر می افتد.


۴۶

قیامت و استیفای حقوق

از بهترین دلایل برای اثبات عالم آخرت که بسیار حایز اهمیت است، استیفا نشدن حقوق و مظالم در دنیاست. دنیا از بی عدالتی سرشار است و دنیا گنجایش و توان استیفای آن را ندارد. برای نمونه، قاتلان جنایت‌کاری هستند که ده‌ها هزار نفر را به ظلم قتل عام می کنند یا حیوانات را به ستم شکار می کنند که نمی توان در دنیا آن را از یک نفر با یک جان و توان محدودی که دارد جبران نمود و خداوند که احکم حاکمان است، خود در قیامت به حساب خلق می رسد و چنان حکم می کند که اگر یک انگشت از یک دست ظلم کرده تنها او مؤاخذه شود و انگشت کناری نیز متوجه نگردد و اگر دست ظلم کرده، پا جور آن را نکشد و .


۴۷

برخورد مرحمتی

اولیای معصومین علیهم‌السلام در برخورد با خشونت های دیگران، اصل اولی را رحمت و عطوفت قرار می داده اند و از برخوردهای فیزیکی و خشن پرهیز می نموده اند. این روش بوده است که قلب‌ها را همواره به آنان متمایل و شیفته می نموده و همگان را منقاد خویش می ساخته است. متأسفانه این روش در برخوردهای برخی از کارگزاران امور حکومتی یا نظریه پردازان مسایل دینی دیده نمی شود و خشونت را با خشونت برابر یا بیش‌تر پاسخ می دهند که نتیجه ای جز دین‌گریزی و دشمن تراشی نخواهد داشت. بر اساس همین اصل؛ یعنی تقدم محبت و ارشاد بر خشونت است که حضرت لوط نبی علیه‌السلام به گاهی که قوم وی قصد تجاوز به مهمان های او را داشتند فرمود: «یا قَوْمِ، هَؤُلاَءِ بَنَاتِی هُنَّ أَطْهَرُ لَکمْ، فَاتَّقُوا اللَّهَ وَلاَ تُخْزُونِ فِی ضَیفِی»


۴۸

مهربانی و آزادی

فرد یا جامعه ای که استبداد و خشونت دارد، زیردستان و مجموعه ای خواهد داشت آلوده به سالوس و ریا که بنیانی برای آن نیست و موریانهٔ نفاق، آن را حتی اگر کاخ بلندی بنماید، آرام آرام به ویرانی و فرود می کشاند. استبداد همواره مخالف ساز است بدون آن که تفاوتی کند که از طرف چه کسی باشد. از این رو اگر دین استبداد داشته باشد، دین‌گریزی به وجود می آید و اگر کافری استبداد داشته باشد، گرایش به دین‌داران را رونق می دهد. این محبت، مهربانی و آزادی است که به جامعه ساختار سالم می دهد. برای نمونه، خشونت مرد در خانه سبب پنهان‌کاری زن می شود و همواره پنهان‌کارترین زن‌ها در برابر خشن‌ترین مردها قرار می گیرند.


۴۹

حرمت مسلمان

مسلمان محترم است و حرمت وی باید در هر زمانی و در هر مکان و موقعیتی پاس داشته شود. برای نمونه، مسلمان نباید شغل پایین و فرودستی داشته باشد. مشاغل پایین مانند پیک های بهداشت و رفتگری باید در جامعهٔ اسلامی به دست غیر مسلمانان انجام گیرد یا مرده شویی و غسالی نباید شغل کسی قرار گیرد بلکه همان‌طور که دین فرموده این کار باید توسط یک یک مسلمانان انجام پذیرد. دین گفته است مستحب است هر مسلمانی در عمر خویش هفت مرده را غسل دهد. این حکم استحبابی برای آن است که کسی غسالی پیشه نسازد. هم‌چنین برخی از کارها نیز باید ساماندهی شود تا احترام مسلمان حفظ گردد. نمونهٔ آن کارگران ساختمانی هستند که در میدان‌های شهر برای یافت کار می ایستند


۵٠

هوشمندی بچه‌های امروز

افرادی که هوشمند باشند به راحتی گفته های دیگران را نمی پذیرند. بچه های امروز نیز به سبب بالا رفتن ضریب هوشی آنان چندان خود را هم‌رنگ پدر و مادر و سنت‌ها نمی نمایند و تا نیکی کرده‌ای برای آنان توجیه نشود زیر بار آن نمی روند. هوشمندی بچه های امروز که پذیرش کورکورانه را از آنان گرفته است باید مغتنم شمرد و به آنان آزادی به همراه هدایت داد تا احساس بسته بودن فضا نداشته باشند و تربیت آنان آزاد و باز باشد و البته بر متولیان امور دینی است که آموزه های دین را مستدل و مبرهن نمایند و آن را به صورت توصیفی به جوانان بیاموزند نه به گونهٔ دستوری و فرمایشی. فرزندی که می بیند پدر یا مادر وی نماز می گزارد و سپس با او بدرفتاری یا بد دهانی دارند، خاصیتی برای نماز نمی بیند تا آن را بپذیرد، بلکه آن را تمسخرآمیز در می یابد.


صفحات:صفحه قبلصفحه بعد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام(مدّظلّه العالی) |صفحه اصلیصفحه اصلی  نقشه سایتنقشه سایت  آر اس اس آر اس اس  پادکست پادکست  پخش آنلاین دروس پخش آنلاین دروس  درباره پایگاهدرباره پایگاه

copyright 2007-2013 تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام (مدّظلّه العالی) می باشد و استفاده از مقالات ، کتاب ها و... با ذکر منبع بلامانع است