درباره پایگاه  اضافه کردن به علاقه مندیها  نقشه سایت  صفحه اصلی
 

صفحه اصلی>چشمه چشمه زندگی


چشمه چشمه زندگی

۱

حىّ

اگر خداوند متعال از اين كه خود «حىّ» است خبر نمى ‏داد، بسيارى از متكلمان نمى ‏پذيرفتند كه خداوند حيات دارد؛ زيرا آنان حيات را بدون موت نمى‏ شناسند و آن را با رشد همراه مى ‏دانند.


۲

صفات سلبى

آن ‏چه كلاميان به عنوان صفت‏ هاى سلبى براى خداوند مى ‏شمرند، جز انتزاعات ذهنى چيزى نيست؛ در حالي كه خداوند عالميان جز صفات وجودى چيزى ندارد. خداوند متعال قادر و تواناست و براي نمونه ضعيف نبودن چيزى نيست كه براى حضرت پروردگار باشد.


۳

در نيفتادن با خدا

انسان با هر كسى كه در مى ‏افتد، خدا را براى خويش نگاه دارد و خود را از درگاه او نراند. خداوند آن ‏قدر دوست‏ داشتنى است كه اگر همه او را رد كنند، او كسى را رد نمى ‏كند و همواره با آغوش باز پذيراى بندگان نادم و رجوع كننده به خويش است.


۴

آسيب از نقطه‏ى قوّت

خداوند اگر بخواهد به كسى كه با حق درگير است مبارزه كند و آسيبى به او رساند، از قوى‏ ترين امتياز او وارد مى‏ شود و او را با تلنگرى به زير مى ‏كشد. همانند فرعون كه ادعاى خدايى نمود ولى با آب غرق گشت يا مانند نمرود كه با پشه ‏اى از پاى در آمد.


۵

شرط برترى

برترى براى كسى است كه ايمان داشته باشد نه آن كه تنها از مسلمانى نامى داشته باشد: «وَلاَ تَهِنُوا وَلاَ تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الاْءَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ».


۶

حق‏شناسى

ما بايد حق را بشناسيم و اگر ديديم كسى حرف حقى دارد همان را بپذيريم. «اعرف الحق تعرف أهله» نيز به همين معناست.


۷

شناخت حق در دعاها

ادعيه يكى از منابع مهم در شناخت حق تعالى است؛ چرا كه روى سخن اهل بيت عليهم‏ السلام در دعاها با خداوند بوده است و مسايل ربوبى را بى‏ پرده در آن بيان داشته‏ اند. .


۸

عارف حقيقى

عارف كسى است كه در همين دنيا مرگ، قبر، حشر و قيامت خود را ديده و در آخرت سير نموده باشد و اوست كه مى‏ تواند از معرفت و عرفان دم بزند وگرنه او كجا و عرفان كجا!.


۹

طهارت حقيقى

خداوند پاكان را دوست دارد و درباره‏ى آنان مى ‏فرمايد: «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ و َيُحِبُّ الْمُتَطَهِّر ِينَ»اما اين پاكى و طهارت نفس كجا و طهارتى كه با خوابى يا با خارج شدن بادى باطل مى‏ شود كجا؟! فاصله‏ ى ميان اين دو طهارت، از كران تا بى‏ كران است..


۱٠

خداشناسى صاحبان علوم

اگر انسان خدا را بشناسد، هر درسى كه مى ‏خواند، مى‏ يابد كه خداشناسى مى‏ آموزد و اگر كسى خدا را نيافته باشد، حتى اگر عرفان بخواند و بر توحيد فلسفيدن داشته باشد، خدا را كنار نهاده و در پرده‏ ى غفلت فرو خفته است..


صفحات:صفحه بعد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام(مدّظلّه العالی) |صفحه اصلیصفحه اصلی  نقشه سایتنقشه سایت  آر اس اس آر اس اس  پادکست پادکست  پخش آنلاین دروس پخش آنلاین دروس  درباره پایگاهدرباره پایگاه

copyright 2007-2013 تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام (مدّظلّه العالی) می باشد و استفاده از مقالات ، کتاب ها و... با ذکر منبع بلامانع است