درباره پایگاه  اضافه کردن به علاقه مندیها  نقشه سایت  صفحه اصلی
 

صفحه اصلی


معرفى پايگاه

پایگاه حاضر در سال 1385 با عنایت دفتر حضرت آیت اللّه العظمی محمدرضا نکونام (مدظله العالی) در راستای نشر الکترونیک و مجازی آثار معظم له در فضای وب و شبکه ی اینترنت شروع به فعالیت نمود. ماهیت این پایگاه، علمی پژوهشی در حوزه‌ی علوم و معارف اسلامی و علوم انسانی است.

حضرت آیت اللّه العظمی نکونام (متولد 1327 هـ. ش) از اساتید دروس خارج فقه و اصول حوزه‌ی علمیه ی قم و نیز مدرس فلسفه و عرفان در سطح عالی و از پژوهشگران و مؤلفان پرتلاش در حوزه های مختلف دین پژوهی هستند که شمار آثار ایشان به بیش از هفتصد جلد کتاب می‌رسد.

معظم له از معدود عالمان جامع معقول و منقول و آگاه بر علوم مختلف حوزوی و آشنا به مقتضیات زمان و مکان هستند که از چهل سال پیش تاکنون به تدریس و تحقیق و تربیت شاگرد در حوزه‌ی علمی قم بر اساس اصول قرب و معرفت محبوبی مشغول می‌باشند.

ایشان از شخصیت های تأثیرگذار در دوران نهضت امام خمینی قدس سره هستند که از نوجوانی و از بدو قیام حضرت امام رحمه الله در پانزده خرداد به این نهضت پیوستند و در دوران انقلاب، چهره ه‌ای فعال اما به دور از جنجال گردیدند.

معظم له بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر تدریس علوم اسلامی تمرکز نموده و تحقیق در مبادی فکری دین مبین اسلام و منابع استنباط و پیرایه زدایی از آموزه های موجود در این حوزه را برای تثبت اصول فکری انقلاب، هدف اولی خویش قرار داده اند که نتیجه ی آن تربیت شاگردان و تألیف کتاب‌های بسیاری است که با نگاهی نو به بازخوانی داده های شریعت و نقد افکار عالمان پیشین می‌پردازد و از نظر قدرت نقد، حایز اهمیت است.

دانش نوشته های ایشان نه تنها این توان را دارد تا خلأ نظریه پردازی در حوزه‌ی دین پژوهی را پر نماید، بلکه نظرگاه های خاص ایشان که بر عقلانیت و معنویت مبتنی است می‌تواند مهندسی فرهنگ شیعی را برای امروز و آینده های دور آن بر عهده گیرد و مکتبی را که با فطرت آدمی هماهنگ و از متن دین بیرون آمده است پایه ریزی نماید و پیرایه زدایی و حل مشکلات علمی به شیوه‌ای بدیع و نو را با خود دارد. پیرایه زدایی از دین، تحقیق و ترمیم مشکلات علمی عالمان گذشته که موجبات رکود و خمودی جامعه ی اسلامی را همراه داشته و راه‌گشایی نسبت به آینده‌ای برتر برای انسان و جهان اسلام از ویژگی‌های مکتب یاد شده است.

آثار یاد شده حوزه‌های مختلف دین پژوهی؛ اعم از: فقه، اصول، عرفان، فلسفه، معرفت دینی، قرآن پژوهی، جامعه شناسی، سیاست، تاریخ و سیره، شعر، موسیقی و ادبیات را در بر می‌گیرد و هشتاد و نه عنوان در یکصد و هشت جلد آن تا سال 1386 منتشر شده است و یکصد اثر دیگر نیز تا شروع سال 1392 به بازار نشر و بر روی این پایگاه در دسترس قرار خواهد گرفت.

کاربران می‌توانند آثار منتشر شده را از این پایگاه دریافت نمایند. هم‌چنین این پایگاه پاسخ گوی پرسش های کاربران محترم در تمامی حوزه‌های علوم و معارف اسلامی و نیز در زمینه ی استفتاءات بر اساس فتاوای حضرت آیت اللّه العظمی نکونام (مد ظله العالی)، مشاوره، تعبیر خواب و استخاره می‌باشد.

آدرس دفتر معظم له: قم - بلوارامین - کوی 24 - فرعی اول - سمت چپ پلاک 76
شماره تلفن: 02532927902 شماره فکس: 02532934316
ایمیل:email@Nekoonam.net


پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام(مدّظلّه العالی) |صفحه اصلیصفحه اصلی  نقشه سایتنقشه سایت  آر اس اس آر اس اس  پادکست پادکست  پخش آنلاین دروس پخش آنلاین دروس  درباره پایگاهدرباره پایگاه

copyright 2007-2012 تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر حضرت آیت الله العظمی محمد رضا نکونام (مدّظلّه العالی) می باشد و استفاده از مقالات ، کتاب ها و... با ذکر منبع بلامانع است